PANCRASE USA 2004

 

 


2009             2008              2007              2006              2005              2004              2003              2002              2001-1999


 

 

PANCRASE USA - Official Results

2004 North American Submission Wrestling Championships

March 13, 2004

Broomfield, Colorado, USA

1100 Spectators

229 Old Timer Tourney & Pancrase Competitors

 

(Overall Team Champs - Grapplers Edge)

 

pan04.15.jpg (45553 bytes) pan04.16.jpg (45043 bytes) pan04.17.jpg (45428 bytes) pan04.19.jpg (45273 bytes) pan04.20.jpg (45620 bytes) pan04.21.jpg (45383 bytes)

pan04.1.jpg (45312 bytes) pan04.10.jpg (44945 bytes) pan04.11.jpg (44949 bytes) pan04.12.jpg (45650 bytes) pan04.13.jpg (42643 bytes) Pan04.14.jpg (45030 bytes) pan04.9.jpg (45405 bytes) pan04.8.jpg (45407 bytes)

Pan04.2.jpg (176609 bytes) pan04.4.jpg (45078 bytes) pan04.5.jpg (45074 bytes) pan04.6.jpg (44596 bytes) pan04.7.jpg (46160 bytes) pano4.3.jpg (45609 bytes)

 

 

Beginner Divisions:

Advanced Divisions:

Featherweight (under 140lbs)

Champion: Gary Duff (Grapplers Edge)

2nd Place: Michael Williams

3rd Place: Jake Wood (Delgado's Boxing & Martial Arts

4th Place: Dan Lovato

Featherweight (under 140lbs)

Champion: Nobuo Yagai (Grapplers Edge)

2nd Place: Colin Murphy (Boulder Brazilian Jiu-Jitsu)

3rd Place: Ben Schweitzer (Boulder Brazilian Jiu-Jitsu)

4th Place: Scott Nakamura (AMA/Shootfighting)

Lightweight (140-150lbs)

Champion: Ryan Ban (Grapplers Edge)

2nd Pace: Ryan Burns (Delgado's Martial Arts)

3rd Place: Derek Traister (Grapplers Edge)

4th Place: Chris Tijerina

Lightweight (140-150lbs)

Champion: James Dinette (Grapplers Edge)

2nd Place: Tak Hashimoto (Grapplers Edge)

3rd Place: Finnie McMahon Boulder Brazilian Jiu-Jitsu)

4th Place: Chuck Morra

Welterweight (150-165lbs)

Champion: James Allphin (House of Martial Arts)

2nd Place: Chris Raeburn (Grapplers Edge)

3rd Place: Huy Logan

Welterweight (150-165lbs)

Champion: Brock Jensen

2nd Place: Tom Sarah 

3rd Place: Erick Carvalho 

4th Place: Steve Granieri (Grapplers Edge)

Middleweight (165-180lbs)

Champion: Luke Johnson (Boulder Brazilian Jiu-Jitsu)

2nd Place: Joey Welch (Team Heinz)

3rd: Place: Andrew Price (Grapplers Edge)

4th Place: Jon Barnes (Boulder Brazilian Jiu-Jitsu)

Middleweight (165-180lbs)

Champion: Eric Koble (Grapplers Edge)

2nd Place: Xan Routh (Stars/Boulder BJJ)

3rd Place: Hank Weiss

4th Place: Eric Heniz

Light Heavyweight (180-200lbs)

Champion: Etienne Gagnon (Boulder Brazilian Jiu-Jitsu)

2nd Place: Steve Martinez

3rd Place: Richard Fields (Grapplers Edge)

4th Place: Johnny Kassabian

Light Heavyweight (180-200lbs)

Champion: Nick Kline (Boulder Brazilian Jiu-Jitsu)

2nd Place: Dave Taverna (Grapplers Edge)

3rd Place: Malcom Havens (Grapplers Edge)

4th Place: George Andersch (Boulder Brazilian Jiu-Jitsu)

Heavyweight (200-220lbs)

Champion: Mike Nickels (Colorado Brazilian Jiu-Jitsu)

2nd Place: Anthony Martinez (Grapplers Edge)

3rd Place: Todd Luttrell (Grapplers Edge)

Heavyweight (200-220lbs)

Champion: Tom Clemen (High Altitude Martial Arts)

2nd Place: Joshua Kemper (Mile High Gracie Jiu-Jitsu)

3rd Place: Tony Coviello (Grapplers Edge)

4th Place: Chris Franco (Studio West)

Super Heavyweight (above 220lbs)

Champion: Soloman Mikael (Grapplers Edge)

2nd Place: Ryan Rosel

3rd Place: Thomas Segura

Super Heavyweight (above 220lbs)

Champion: Brandon Ruiz (Grapplers Edge)

2nd Place: Andrew Dudderan

3rd Place: Thomas Segura

Open Weight/Absolute Champion: Hank Weiss

Open Weight/Absolute Vice-Champion: Joshua Kemper

Team Champions: Grapplers Edge

Team Vice-Champions: Boulder Brazilian Jiu-Jitsu

Special thanks to the following people.

Referee: Jerome Locke (House of Martial Arts)

Referee: Ken Romero (Stars/Pancrase USA)

Referee: Billy Hendricks (Stars/Pancrase USA)

Scoring: Mrs. Locke

Announcer: Sven Bean (Ring of Fire)

Old Timers Tourney: Craig Johnson

Staff:  The Broomfield High School Wrestling Team

Ken Pishna - MMA Weekly